Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. liepos 16d.
Naujienos Spausdinti
į užrašus
2013 11 14
Pasaulinę diabeto dieną specialistai pastebi, kad ši liga diagnozuojama per vėlai
Oficiali statistika rodo, kad Lietuvoje yra per 100 tūkst. sergančiųjų diabetu, tačiau specialistai perspėja, kad šis skaičius iš tiesų yra gerokai didesnis, kadangi gyventojai, turintys rizikos faktorių, mažai žino apie šią klastingą ligą, taip pat vengia tikrintis sveikatą. Jų teigimu, lapkričio 14-ąją, Pasaulinę diabeto dieną, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tūkstančiams pacientų diabetas diagnozuojamas per vėlai, todėl gydymas yra apsunkinamas, kyla komplikacijų grėsmė.
Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, šiuo metu daugiau nei 371 mln. žmonių pasaulyje serga diabetu, o kasmet šis skaičius padidėja daugiau nei 6 mln. naujų pacientų. Prognozuojama, kad po 20 metų sergančiųjų bus jau 550 mln.. Lietuvoje, kaip skelbia Endokrinologijos institutas, 2 tipo diabetu serga per 5 proc. 35-65 metų gyventojų, o iš viso pacientų skaičius siekia daugiau nei 100 tūkst.
„Diabetas yra didžiulė Lietuvos ir viso pasaulio problema. Ligos komplikacijos lemia ne tik pablogėjusią gyvenimo kokybę, bet ir yra neįgalumo ir priešlaikinės mirties priežastis. Ne veltui nerimaujama, kad dėl stiprėjančio diabeto paplitimo pasaulyje gali ženkliai sutrumpėti vidutinė gyvenimo trukmė. Blogiausia, kad diabetas per mažai kontroliuojamas, skiriama pernelyg mažai dėmesio jo profilaktikai ir diagnozei, taip pat sveiko gyvenimo būdo propagavimui“, - sakė „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Artūra Butkuvienė. Pasak jos, sergantieji gali būti priversti laikinai nedirbti dėl gydymosi ligoninėje, galiausiai anksčiau išeiti į pensiją dėl negalios, juos gali ištikti pernelyg ankstyva mirtis. „Darbo rinka netenka šių žmonių, jų išsilavinimo ir patirties. Šalies biudžetui diabeto kaina yra milžiniška. Komplikacijoms, kurių buvo galima išvengti, gydyti skiriamos didelės lėšos. Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje nuolat didėjančias išlaidas 2 tipo diabeto gydymui lemia tai, kad ši liga diagnozuojama per vėlai, jau atsiradus komplikacijoms“, - pažymėjo gydytoja.
Ji  priminė, kad 2 tipo cukrinio diabeto atsiradimui įtakos turi žmonių netinkamos mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, taip pat nutukimas, ypač pilvinis. Įrodyta, kad žmonės, turintys 30 proc. kūno svorio perteklių, per 25 metus suserga cukriniu diabetu.
Kaip sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė, nors diabetas yra labai paplitęs lėtinis susirgimas, apie gyvenimo būdą sergant šia liga žino toli gražu ne visi pacientai, todėl čia svarbus vaistininkų indėlis. „Pacientus pirmiausiai informuojame apie vartojamų vaistų savybes, pavyzdžiui, kaip keisti insulino leidimo vietą, kuriuo paros metu efektyviausiai veikia vienas ar kitas vaistas, supažindiname su jų dozavimu, šalutiniais poveikiais ir t.t. Kadangi diabetas yra ne tik sergančio, bet ir visos šeimos problema, artimieji taip pat turi žinoti kaip elgtis su namiškiu, kuris kenčia nuo šios ligos. Todėl vaistininkas suteikia psichologinį palaikymą, rekomenduoja palaikyti šeimoje sveikos mitybos tradicijas, atskleidžia, kaip elgtis kritiniu atveju“, - pasakojo G. Krikščiūnienė. Jos teigimu, be vaistų, tiesiogiai skirtų cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti, pacientai dažnai skundžiasi padidėjusiu kraujospūdžiu, širdies ligomis, regos sutrikimais, galūnių tirpimu bei skausmu, virškinimo sutrikimais, venų ligomis. „Kadangi tokiems ligoniams reikia pakankamai daug preparatų, mums tenka sukomplektuoti ištisą jų krepšelį. Norint išvengti visos tos „puokštės“ nemalonumų, būtina daugiau dėmesio skirti profilaktikai. Pagrindinė priemonė – sveika mityba ir gyvensena, taip pat periodinis apsilankymas pas gydytojus, cukraus kiekio kraujyje tyrimai“, - sakė vaistininkė.
Tuo tarpu gydytoja A. Butkuvienė  akcentavo, kad diabeto pandemijos problema turi būti sprendžiama vieningai. „Šioje srityje turėtų aktyviai bendradarbiauti visos suinteresuotos pusės: gydytojai, pacientai, valstybinių sveikatos apsaugos institucijų ir farmacijos įmonių atstovai. Tinkamai veikiant, 2 tipo diabeto plitimą, įmanoma sustabdyti. Taip pat galima užkirsti kelią daugybei kančių, kylančių dėl diabeto komplikacijų. Sprendimas – ligos prevencija, efektyvus ir laiku paskirtas diabeto gydymas nuo pat jo diagnozės nustatymo“, - apibendrino „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja. 
 
 
Džeraldas Kauneckas
projektų vadovas
UAB "Idea Prima"
852608305
grįžti į viršų