Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. birželio 24d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2012 03 22
Kaip atsikratyti nepageidaujamų plaukų?
balsas.lt
Įsivaizduokite moterį ar merginą, kuri nutaikiusi progą su pincetu skuba prie veidrodžio, nes ramybės vėl neduoda plaukeliai ant smakro ar viršutinės lūpos. Kol nepageidaujamų plaukų tik keletas – tai dar pakenčiama, tačiau jei jų daugėja, įprasta šalinimo procedūra užtrunka, o nuo dažnų pešiojimų ar skutimų atsiradę pūlinėliai dėmemis išmargina veido odą. Ką daryti ir kaip atsikratyti nepageidaujamų plaukų? Konsultuoja Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ gydytoja dermatologė Eglė Drukteinienė.

Depiliacija išvargina odą

Pirmiausia, jeigu moters veido plaukuotumas didelis, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją endokrinologą, nes tai gali būti susiję su hormonų pokyčiais organizme. Dėl tos pačios priežasties – hormonų – neįmanoma visiškai panaikinti vyrų plaukuotumo, nes tai nulemta genetiškai.

„Neretai kreipiasi moterys, kurioms tenka kiekvieną dieną skusti smakrą, pešioti plaukus pincetu ar depiliuoti vašku“, – pasakojo gydytoja dermatologė E. Drukteinienė.

Nuo aštrių skutimosi peiliukų plona veido oda greitai parausta, šerpetoja, atsiranda bėrimų, pūliuojančių spuogelių. Dėl mechaninio odos dirginimo prasidėjęs uždegimas dar labiau komplikuoja padėtį. Plaukų depiliavimas vašku taip pat neguodžia – tokią procedūrą reikia pakartoti po dviejų ar trijų svaičių.

Suardo plauko šaknį

Šiandien nepageidaujamiems plaukams pašalinti taikoma fotoepiliacija: intensyvios pulsinės šviesos (IPŠ) procedūros arba lazerio terapija. Procedūrų esmė – suardyti plauko folikulą (šaknį), kad jis daugiau nebeataugtų. Kuo skiriasi lazeris nuo IPŠ?

Lazeris išskiria fiksuotą vieno bangos ilgio spindulį, t.y. veikia selektyviai. Lazerio šviesai pasiekus taikinį (melaniną plauko šaknyje), ji virsta šiluma, kuri suardo po plauko šaknimi esančias ląsteles, atsakingas už plauko augimą, ir plaukas nebeatauga. IPŠ atveju skleidžiama kelių bangos ilgių šviesą, todėl dalį jos sugeria odos melaninas, ir poveikis nėra selektyvus.

Šiuolaikiniai lazeriai leidžia saugiai atlikti plaukų šalinimo procedūrą ir esant nedideliam įdegiui, ir tamsesnio gymio žmonėms, ir dėl to jokių pigmentinių dėmelių nebūna. Todėl ir metų laikas atliekant šią procedūrą nėra svarbus (galima ir vasarą), ko negalima pasakyti apie IPŠ procedūras.

Kodėl reikia kartoti?

Tik aktyvaus augimo fazėje plaukas jautrus lazerio šviesai, ramybės fazėje jo paveikti neįmanoma. Todėl, kad plaukai būtų pašalinti ilgam laikui, reikalingos kelios procedūros. Dažniausiai pakanka 6–8 procedūrų, kartojant jas kas 4–5 savaites veido srityje ir 4–6 procedūrų kas 6–7 savaites kūno srityje.

Ar lazerio procedūros padės moterims atsikratyti nepageidaujamo plaukuotumo visam laikui? „Jeigu plaukuotumas nėra nulemtas ligos, taip. Kiekvieno žmogaus plaukuotojoje dalyje yra užuomazgų, kurios formuoja tvirtus ir tamsius plaukus, ir tokių, iš kurių auga gyvaplaukiai ir kurių lazeris nesunaikina. Todėl kartais iš jų užuomazgų ima augti stori juodi plaukai. Dėl to, praėjus keleriems metams, plaukuotumas, palyginti su rezultatais iš karto po procedūrų (bet ne su pradine būkle), gali šiek tiek padidėti. Tačiau prie pradinės būklės, kuri buvo iki procedūrų, nesugrįšime niekada, – aiškina dermatologė. – Taigi procedūrų rezultatas dvejopas: dalis plaukų pašalinama visam laikui, dalis – ne, tačiau likę plaukai tampa plonesni, silpnesni, lėčiau auga, todėl lengviau pasiduoda depiliacijai, o ir atlikti jas reikia daug rečiau.“ 

Pagalbos sulaukia ir vyrai

Apie dešimtadalį visų pasiryžusių ilgalaikiam plaukų šalinimui lazeriu – vyrai. Daug rūpesčių vyriškos lyties atstovams kelia želiantys plaukai tarpuakyje, ausų kaušeliuose, nosies nugarėlėse ar šnervėse. Po lazerio procedūrų tie plaukai, kurių visam laikui pašalinti nepavyko, tampa silpnesni, todėl juos lengviau pašalinti kitais būdais.

Plaukuoto sprando, pečių, garbanotos krūtinės ar apaugusios plaukais nugaros negali demonstruoti ir kultūrizmo meistrai. Prieš varžybas jie ryžtasi depiliuoti beveik visą kūną.

Dažniausiai atliekamos veido ir kūno procedūros moterims – viršutinės lūpos, smakro, skruostų, pažastų, bikini linijos ir kojų depiliacija. Vyrams – pečių juostos, nugaros, krūtinės ar pilvo srityse.

Saugu ir veiksminga

Po procedūros odoje lieka tik nedidelis paraudimas, todėl jau kitą dieną galima tęsti savo įprastą veiklą, naudoti įprastas kosmetikos priemones – nelieka nei šašų, nei randelių.

Procedūrų kainos priklauso nuo gydomojo ploto, pvz., plaukų šalinimas viršutinės lūpos srityje – 140 Lt, smakro srityje – nuo 180 Lt, pažastų srityje – nuo 250 Lt, bikini srities – 370–590 Lt.

„Procedūrų kainą lemia aparatūros kaina, kuri nėra pigi. Tačiau rezultatai paprastai atitinka lūkesčius“, – sako gydytoja E.Drukteinienė. Suskaičiavę, kiek išleidžiame įvairioms depiliacijos priemonėms, o ypač įvertinę psichologinį komfortą, kurį sunku pamatuoti pinigais, nepageidaujamų plaukų šalinimo kaina jau neatrodys tokia didelė. „Įvertinus 3 svarbiausius kriterijus: ką jaučia pacientas procedūros metu, odos reakciją ir rezultatą, kuris pasiekiamas, galima tvirtinti, kad procedūra mažai skausminga, saugi ir veiksminga“, – sako medikė.

"Balsas.lt"

grįžti į viršų