Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. liepos 16d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2013 01 18
Kodėl moterys su amžiumi storėja?
valstietis.lt
Viena labiausiai gąsdinančių senėjimo pasekmių – vis didėjantis kūno svoris, kurio nepavyksta sumažinti net labai stengiantis. Mokslininkai nustatė, kodėl svoris, ypač moterų, iš tikrųjų didėja su amžiumi.


Prasidėjus menopauzei, suaktyvėja tam tikri enzimai, dalyvaujantys riebalų gamyboje. Šie enzimai skatina organizmą aplink vidaus organus kaupti pavojingos rūšies riebalus, vadinamus visceraliniais riebalais. Ohajo (JAV) universiteto mokslininkai nustatė, kad moteriškas hormonas estrogenas slopina šių enzimų aktyvumą. Tačiau atėjus menopauzei, estrogenų kiekis mažėja, tai todėl šių enzimų veikla suaktyvėja.

Norėdami pažiūrėti, ar estrogenai susiję su visceralinių riebalų kaupimusi, mokslininkai chirurginiu būdu pašalino pelių kiaušides. Kai pelėms prasidėjo menopauzė ir nebesigamino estrogenai, jų organizme padaugėjo retino rūgšties, kuri padėjo kauptis visceraliniams riebalams.


„Estrogenai pelių pateles saugojo tiek nuo hormoninio, tiek dėl mitybos atsirandančio nutukimo. Vadinasi, estrogenai slopina nutukimą skatinančio hormono aktyvumą. Tačiau per menopauzę praradus šią savybę, pradeda kauptis visceraliniai riebalai“, – sakė profesorė Ouliana Ziouzenkova. Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad riebiai šertos pelių patelės sukaupė daugiau riebalų juosmens srityje nei patinai. Taip gali būti dėl to, kad moterų ir vyrų organizmuose enzimai veikia skirtingai. Kai mokslininkai pakoregavo pelių genetiką taip, kad jos neturėtų šio enzimo, patelės išliko lieknos net tuomet, kai buvo šeriamos riebiai. Šio enzimo neturėję patinai taip pat kaupė mažiau riebalų. Tokie rezultatai rodo, kad ieškant būdų, kaip kovoti su moterų nutukimu, daugiausia dėmesio reikia skirti būtent enzimams.

„Jei paklausime žmonių, kas skatina nutukimą, jie veikiausiai atsakys, kad riebus maistas ir sėslus gyvenimo būdas. Tačiau matome, kad yra ir genetinių veiksnių, kurie lemia, kaip organizmas elgiasi su riebalais. Vien tik laikantis dietos neįmanoma įveikti nutukimo“, – teigė O.Ziouzenkova.

grįžti į viršų