Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. rugpjūčio 20d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2007 07 18
Nuo nuodingos gyvatės atakos miške gelbsti guminiai batai
„Sveikatos gidas“
Retai būna mirtini
Stiprus skausmas, panika ir mirties baimė. Tokius jausmus išgyvena gyvatės įgelti žmonės.Dažniausiai nuo gyvačių nukenčia po miškus pasklidę uogautojai ir grybautojai.Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro gydytoja klinikinė toksikologė Jūratė Margerienė skuba nuraminti, kad Lietuvoje gyvenančių roplių įkandimai tik itin retais atvejais gali būti mirtini.Įkandus gyvatei, gelbsti priešnuodžiai, kurių dabar turi kiekviena ligoninė.Tačiau gyvatės nuodai žmogaus sveikatą gali sutrikdyti ne vienai dienai.
Lieka dvi skylutės
Vienintelė pavojinga gyvatė mūsų šalyje - paprastoji angis. Ji gali būti ir marga, ir juoda, todėl dažnai painiojama su žalčiu, kurį galima atpažinti iš ausytes primenančių šviesių dėmių galvoje.Gyvates pastebėti itin sunku - jos rangosi medžių kamienais, slepiasi krūmynuose.Gydytoja J.Margerienė įspėjo, kad kanda ne tik angis, bet ir kitos gyvatės. Ropliai puola, jei žmogus juos užkliudo ar įsibrauna į jų teritoriją.„Kai žmogus pamato gyvatę, nebėra kada aiškintis, nuodinga ji ar ne. Tačiau jei susidūrimo išvengti nepavyko, apie roplį galima spręsti iš jo paliktų dantų žymių", - aiškino J.Margerienė.Nuodingoji gyvatė įkirtimo vietoje palieka dvi skylutes, per kurias aukai sušvirkščia nuodų. Tuo tarpu įkandus nenuodingam ropliui, odoje matoma daugiau jo dantų pėdsakų.
Nuodai veikia nevienodai
Kartais įgėlusios gyvatės žmogui net nepavyksta pamatyti. Ji akimirksniu sprunka šalin.Apie pavojingą susidūrimą su šiuo gyvūnu išduoda tik stiprus deginantis skausmas.Kokia bus organizmo reakcija į gyvatės nuodus, sunku nuspėti. Tai priklauso nuo metų laiko, gyvatės nuodų koncentracijos, žmogaus amžiaus, sudėjimo, sveikatos būklės ir organizmo jautrumo.„Negalima sakyti, kad liesą žmogų nuodai paveiks greičiau ir stipriau nei apkūnų.
Kaip ir įgėlus bitei, vienam nepakenks ir dešimties bičių ataka, o kitam ir viena įgėlusi bitė pridarys bėdos", - aiškino J.Margerienė.Panašiai atsitinka ir įkandus gyvatei: vienam žmogui įgelta vieta tinti pradeda iš karto, kitam - tik po poros valandų.
Simptomai vystosi žaibiškai
Būna, kad uogautojai ir grybautojai nepastebi gyvatės, ir jai įkandus ilgai kenčia skausmą. Pagalbos ieškoti jie ima tuomet, kai įgelta galūnė sutinsta lyg trinka.Tačiau dažnai įgėlus gyvatei, žmogaus organizmo reakcija į nuodus būna žaibiška. Žmogus jaučia stiprų skausmą, jį ištinka šokas - krinta kraujospūdis, ima krėsti šaltis, gali sutrikti širdies veikla.Itin pavojinga, jei gyvatė įkanda į kaklą. Sutinus kaklui - gerkloms ir kvėpavimo takams, laiku nesulaukęs pagalbos žmogus gali uždusti.
Negalima veržti ar pjauti
Įgėlus gyvatei, žmones dažnai apima panika. Todėl jie užmiršta, kaip taisyklingai suteikti pirmąją pagalbą. „Pirmiausia negalima užveržti galūnės timpa. Ne vienas tai daro tikėdamasis, kad taip nuodai neišplis po organizmą. Tačiau tai gali tik dar labiau pabloginti situaciją - nuėmus timpą, didelė nuodų koncentracija staigiai plūstelės į organizmą", - teigė J.Margerienė.Taip pat gydytoja įspėjo, kad jokiu būdu negalima įgeltos vietos deginti, trinti spiritu ar pjaustyti. Anksčiau būdavo rekomenduojama įkąstą vietą įpjauti, kad nuodai ištekėtų lauk su krauju. Tačiau pjūvis tik sustiprina kraujotaką ir nuodai greičiau išplinta po organizmą.
Iščiulpti - pavojinga
Toksikologė J.Margerienė įspėjo, kad itin pavojinga nuodus iščiulpti. Jei nuodus iš žaizdos čiulpiantis žmogus burnoje turi nors menkiausią žaizdelę, nuodai gali pakenkti ir jam. Taip pat gyvatės įgeltam žmogui negalima duoti gerti alkoholio.Taip neretai miške elgiasi vyrai, bandydami numalšinti skausmą. Tačiau alkoholis taip pat skatina kraujotaką ir greičiau išnešioja nuodus po visą kūną.
Galūnę reikia įtvirtinti
Jei įgėlė gyvatė, pirmiausia žmogų reikia nuraminti - duoti jam raminamųjų ir skausmą malšinančių vaistų. Gyvatei įgėlus į ranką ar koją, ją reikia sutvirtinti horizontalioje padėtyje ir kuo mažiau judinant gabenti žmogų į artimiausią ligoninę.Jei pavyzdžiui, gyvatė įgėlė į pėdą, kokiu nors įtvaru ar paprasčiausia medžio šaka reikėtų sutvirtinti ne tik pėdą, bet ir kelio sąnarį - kad koja kuo mažiau judėtų.Jei žmogus judins įgeltą galūnę, jos kraujotaka bus aktyvesnė ir greičiau rezorbuos nuodus.
Pasveiksta ir be priešnuodžių
Nuo gyvatės nuodų žmogų dažniausiai gelbsti specialus priešnuodis. Jo turi visos rajonų centrų ligoninės. Nuo gyvatės nukentėjusiajam užtenka priešnuodį vieną kartą suleisti į raumenį.Jei po įkandimo prabėgo ne daugiau nei 2-4 valandos, šio priešnuodžio poveikis būna pats efektyviausias - žmogaus net nereikia guldyti į ligoninę.Tačiau jei nuo gyvatės atakos praėjo daugiau nei para, priešnuodis nebepadeda. Tuomet žmogus gydomas ligoninėje - jam skiriami nuskausminamieji vaistai, lašinami skysčiai, leidžiami kraują skystinantys ir kraujotaką gerinantys preparatai.
Netinka nėščioms moterims
„Lietuvoje besiveisiančių gyvačių įkandimai nėra mirtini. Neretai žmonės per 2-7 dienas pasveiksta net ir be priešnuodžių.Daugiausia rūpesčių jiems kyla dėl sutinusių galūnių", - tikino toksikologė J.Margerienė. Pavojingiausi gyvatės nuodai vaikams, seniems žmonėms, besilaukiančioms moterims. Jei gyvatė įgėlė nėščiai moteriai, priešnuodžių jai leisti negalima. Todėl kūdikio besilaukiančioms moterims gydytoja patarė atsispirti norui uogauti ar grybauti.
Kerta su didžiule jėga
Besiruošiantiems grybauti ar uogauti į mišką ar raistą toksikologė J.Margerienė patarė nepamiršti apsiauti guminių ilgaaulių batų.„Gyvatės itin dažniai kerta į kojas. Todėl tokie batai gali apsaugoti ne tik nuo erkių, bet ir nuo nuodingų roplių", - sakė gydytoja J.Margerienė. Besiskundžiantiems staiga prakiurusiais batais gydytoja paaiškina, kad skylutes avalynėje dažnai palieka ir gyvatės dantys. Gyvatė - ne uodas ir ne erkė. Ji aukai kerta su didžiule jėga.Medikė įspėjo, kad niekuomet nereikia bandyti gaudyti įgėlusios gyvatės ir stengtis ją užmušti, nes gyvatė gali gelti ir antrą kartą.
„Gyvatė niekada nepuls, kol žmogus nekels jai grėsmės. Todėl nereikia jos erzinti, gąsdinti savo judesiais ar šūksniais. Pamačius gyvatę, geriausia pasitraukti šalin, o jei ji labai arti - sustingti ir palaukti, kol ji nušliauš tolyn", - patarė gydytoja.
grįžti į viršų