Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. liepos 16d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2012 12 04
Sveikata 2020: kodėl svarbu kalbėtis ir susitarti
Mindaugas Savickas vlmedicina.lt
Lapkričio 29 – 30 dienomis Vilniuje vykusioje metinėje Sveikatos forumo konferencijoje „Sveikatą 2020 metams kuriame šiandien“ ieškota atsakymų į du svarbiausius sveikatos priežiūros sistemai klausimus: pirmąjį – kur esame, kokia situacija šiandien, ir antrąjį – kokia kryptimi turėtume eiti, kokia sveikatos sistema turėtų būti 2020-isiais metais. Ypatingas dėmesys konferencijoje skirtas šlubuojančiai komunikacijai tarp sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų organizacijų, taip pat – mediciną keičiančioms naujausioms sveikatos technologijoms, jų vertinimui, integracijai į sveikatos priežiūros sistemą.

Būtina kalbėtis ir susitarti

„Sveikata 2020“ – nauja Europos visuomenės sveikatos politikos strategija. Ja siekiama užtikrinti valdžios ir visuomenės veiklą – pagerinti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę, sumažinti nelygybę sveikatos srityje, stiprinti visuomenės sveikatą bei užtikrinti, kad ji būtų orientuota į žmogų – teisinga, tvari ir aukštos kokybės“, – organizatorių laikraščiui „Sveikatos forumas“ teigė pranešimą „PSO sveikatos 2020 m. strategija ir jos kūrimo eiga“ konferencijoje skaičiusi Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro vadovė Zsuzsanna Jakab.

Sveikatos priežiūros sistema ypatinga tuo, kad joje susipina pačios įvairiausios visuomenės gyvenimo sritys, ją veikia daugybė faktorių ir interesų – politiniai, ekonominiai, socialiniai, technologiniai, net kultūriniai. Sistema, mėgindama atitikti besikeičiančios visuomenės poreikius, turi nuolat keistis pati ir suderinti nelengvai suderinamus įvairių grupių interesus. O tai padaryti įmanoma tik atviru dialogu ir susitarimu tarp gyventojų, gydytojų, gamintojų, mokslininkų ir politikų.

Konferencijos dalyviai pripažįsta, kad dialogo tarp šių ir kitų grupių, kryptingo darbo Lietuvoje yra mažai ir tai lemia šiandieninę sveikatos priežiūrą – brangią ir nepakankamai efektyvią. Tačiau viliamasi, kad Sveikatos forumas turėtų dialogą išjudinti ir tapti susitarimų dėl sveikatos priežiūros sistemos ateities pagrindu.

„Pagrindinis Sveikatos forumo tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir ilgaamžiškumas, – pabrėžia Sveikatos forumo Tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Vilius Grabauskas. – Sveikatos priežiūros sistema pernelyg sudėtinga ir įtraukia daug sričių, kurios tik plėtojamos visos kartu gali duoti tenkinantį rezultatą. Todėl Sveikatos forumas veikia kaip platforma, padedanti plėtoti inovatyvių sveikatos priežiūros procesų kūrimą ir vystymą bei užtikrinanti bendradarbiavimą, ieškant Lietuvai tinkamiausių sveikatos politikos ir strategijos krypčių“.

Būtina vertinti sveikatos technologijas

Mediciną keičiančios ligų diagnostikos ir gydymo technologijos nuolat plečia pagalbos pacientams ribas. Kartu su anksčiau daugeliu atvejų neregėtomis gydymo galimybėmis jos atneša ir naujus iššūkius – būdamos sudėtingos ir brangios, naujosios technologijos prisideda prie nuolatinio sveikatos paslaugų brangimo. Dėl šių priežasčių šiandienos ir grįžti į viršų