Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. liepos 16d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2013 01 03
Sveikatingumo metai: ar sveiko gyvenimo virusas užkrės Lietuvą?
vlmedicina.lt
Sveikata – keistas turtas. Jis, didesnis ar mažesnis, paveldimas tik gimus, o kadangi gautas dovanai, augant ir užaugus nepelnytai nuvertinamas. Labai dažnai jis tiesiog iššvaistomas, susimokant už besaikį alkoholio vartojimą, rūkymą, judėjimo stoką ar kitokį nerūpestingumą. Tačiau Sveikatingumo metais paskelbti 2013-ieji gali būti šiek tiek geresni, mat sveiko gyvenimo virusu užsikrečia vis daugiau žmonių, o sveikatingumo ir blaivybės sąjūdis Lietuvoje vis stiprėja.


Sveikatingumo ilgesys

Mokslininkai skambina pavojaus varpais ir sako, kad nepaisant sparčios šiuolaikinės medicinos plėtros, auga žmonių sergamumas ydingos gyvensenos – judėjimo stokos, nesveikos mitybos, psichologinės įtampos, alkoholizmo, rūkymo ir daugelio kitų liguisto gyvenimo būdo sukeltomis ligomis. Siekiant kuo greičiau padėti ligoniams ir patenkinti jų pageidavimus, šiuolaikinės medicinos taikiklyje vis dažniau atsiduria ne ligų priežastys, bet jų sukelti simptomai. Daugybė pacientų purtosi atsakomybės už savo sveikatą ir mano, kad turint tokią didžiulę, vis modernesnėmis gydymo technologijomis disponuojančią sveikatos apsaugos sistemą, daugelį ligų galima įveikti nevargstant, nesigilinant į jų atsiradimo priežastis, o tiesiog išgėrus piliulę arba, jeigu reikia, sulaukus kitokios gydytojo pagalbos. Tačiau kiekviename mūsų slypi tikro sveikatingumo ilgesys. Praleidę dieną prie kompiuterio, po ketvirto puodelio kavos ir kažkelintos cigaretės kartais jį pajuntame.

Sveikatos, sveikatingumo metų, kurie galėtų paskatinti dalį piliečių atkreipti į tai dėmesį, o ir pradėti gyventi sveikiau, svarba yra kur kas didesnė, negu galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Už save esame atsakingi patys, ir didžiąja dalimi ne nuo sveikatos priežiūros sistemos, o nuo mūsų kasdieninių veiksmų priklauso, ar sveiki būsime.


Ar nenutiks taip, kad Seimo – institucijos, kuria Lietuvoje pasitikima mažiausiai (dar mažiau pasitikima tik politinėmis partijomis) paskelbti Sveikatingumo metai liks, kaip įprasta daugeliui valdžios parengtų programų, tik „popieriuje“?

Visi „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovai vienbalsiai tikina – neliks.

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis sako – vien tik sveikatingumo metų paskelbimas yra žingsnis į priekį, mat jis iškelia problemą, verčia apie ją diskutuoti, o tai – pradžia. „Sakoma – pradžioje buvo žodis, ir tas žodis buvo pas Dievą. Taigi žodis yra svarbus ir sveikatos metų paskelbimas yra svarbus. Jeigu imsime apie tai dažniau kalbėti, vis daugiau žmonių atskirs gydymo ir sveikatos sąvokas. Jie pagaliau susirūpins savo sveikata. Kalbu apie tai, kad sveikata yra ne ligoninės, ne gydytojai, ne vaistai ir ne poliklinikos. Sveikata yra tai, kas daugumoje atvejų priklauso nuo mūsų veiksmų. Jeigu sveikatos metais pavyktų atskirti šias dvi sąvokas, būtų labai daug“, – nurodė D. Kepenis.

Tikimasi apriboti prekybą alkoholiu ir tabaku

Vienas aštriausių iššūkių – masinis alkoholizmas, ypač Lietuvos kaime. Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos pirmininkas psichiatras dr. Aurelijus Veryga sako, kad neseniai įvykęs Seimo balsavimas dėl alkoholio prekybos leidžia tikėtis galbūt ir nelabai didelių, bet teigiamų poslinkių: „Prieš

alkoholio prekybą internetu pasisakė labai didelė dalis parlamentarų, svarbus ir priimtas įstatymas, numatantis draudimą prekiauti didesnėmis nei 1 litro talpomis ir stipresniu nei 7,5 proc. alumi, sidru ar alaus gėrimu. Labai sunku prognozuoti, kokie bus kiti Seimo žingsniai, bet pirmieji – visai neblogi“, – su atsargiu optimizmu kalbėjo dr. A. Veryga.

Kitas dalykas, kurį jis pabrėžia – taip sutapo, kad Lietuva šiemet pirmininkaus Europos Sąjungoje. „Likęs tik vienas žingsnis iki naujos Europos tabako produktų direktyvos. Būtų simboliška, jeigu Lietuvos pirmininkavimo metu Lietuvos sveikatingumo metais ta direktyva būtų priimta. Tokiu atveju ji privalomai veiktų ir Lietuvoje, o tai reiškia, kad tabako prekyba, gamyba būtų daugiau ribojama“, – vylėsi Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos pirmininkas.

Blaivybės propagavimo iniciatyvų Lietuvoje nėra daug, bet kai kurios jų tampa sėkmingos ir įgyja vis didesnį mastą. Viena jų – Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos bei Lietuvos sveikuolių sąjungos organizuojami bėgimai už blaivybę, vykstantys kiekvieną pirmą mėnesio penktadienį Lietuvos miestuose ir miesteliuose, taip pat kitose pasaulio valstybėse.

„Tikiu, kad vis daugiau žmonių prisidės prie bėgimo ir tokiu būdu atkreips likusios visuomenės dalies dėmesį ne tik į blaivų gyvenimo būdą, fizinį aktyvumą, bet ir dvasinės lietuvių kultūros puoselėjimą“, – sako A. Veryga.

Kiekvienam mėnesiui – vis kitas sveikatos aspektas

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidento prof. habil. dr. Algimanto Kirkučio teigimu, metai sveikatingumo srityje neabejotinai atneš naudos. Kitas klausimas, kaip ir kiek bus realizuotos sveikatos metų galimybės, kokie bus surengti renginiai, kiek į juos bus įtraukti žmonės. „Kol kas Vyriausybė atsisakė finansuoti nevyriausybinių organizacijų renginius, ji nurodė savo žinyboms pačioms vienaip ar kitaip organizuoti metų renginius. Bet nevyriausybinių organizacijų forume, kuriame susirinko daugiau kaip šimtas įvairių organizacijų atstovų, buvo nutarta, kad metai bus paminėti ir be Vyriausybės papildomo finansavimo. Siekiant išplėsti 2013-ųjų, kaip Sveikatingumo metų, programą, kad ji aprėptų kuo daugiau sveikatos veiklos sričių, ir priderinti ją prie jau susiformavusių sveikos gyvensenos renginių tradicijų ir metų sezonų, mes suskirstėme temas 12-ai metų mėnesių. Taip tapo aiškios visos sveikatos sritys ir gausus būrys nevyriausybinių organizacijų, juridinių asmenų ir sąmoningų piliečių gavo galimybę skleisti sveikatos virusą, kuris, neabejojame, pakeis Lietuvą”, – sakė prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis.

Nevyriausybinės organizacijos susiejo visus dvylika 2013-ųjų metų mėnesių su tam tikrais žmogaus sveikatingumo aspektais: sausis – sveika pradžia, vasaris – imuninės sistemos puoselėjimas, kovas – dvasinė sveikata, balandis – švari aplinka, gegužė – judėjimas, birželis – sveika šeima, liepa – gamta ir natūralioji medicina, rugpjūtis – laiminga branda, rugsėjis – sveika mokykla, spalis – sveika mityba, lapkritis – laikas be žalingų įpročių, o gruodis – žvilgsnis į ateitį. Kiekvieną mėnesį nevyriausybinės organizacijos organizuos renginius, susijusius su minėtais sveikatos aspektais, ir mėgins įtraukti kuo daugiau gyventojų.

Gydytojos kardiologės rekomendacijos – specialiai Sveikatingumo metams

Tuo, kad Sveikatingumo metai suteiks bent šiek tiek sveikatos mūsų šalies gyventojams, neabejoja ir Lietuvos širdies asociacijos prezidentė gydytoja kardiologė prof. Žaneta Petrulionienė. Ji pateikia keletą patarimų, ką būtų galima nuveikti šiais ypatingais metais:

1. Reguliariai, bet jokiu būdu neekstremaliai sportuoti, mankštintis. Svarbu reguliarumas

ir tinkamo, jokiu būdu ne pernelyg didelio fizinio krūvio parinkimas. Širdis labai nemėgsta retų, netikėtų, didelių fizinių krūvių.

2. Keisti mūsų tradicinį požiūrį į maistą ir pradėti maitintis sveikiau. Vartoti mažiau riebalų, druskos, daugiau daržovių ir vaisių. Sveika mityba ir fizinis aktyvumas papildo vienas kitą ir padeda išvengti antsvorio.

3. Alkoholio, rūkalų atsisakymas ar bent suvartojimo mažinimas.

4. Streso valdymas. Tai galima daryti įvairiais būdais – joga, taiči, psichoterapija.

Prof. Žaneta Petrulionienė sako, kad šie patarimai veikia geriausiai, jeigu į juos žiūrima kaip į visumą ir veikiama visomis keturiomis kryptimis. Ji pateikia dar vieną patarimą: žmogus turėtų žinoti ne tik savo automobilio duomenis, t. y. kada ateina laikas keisti tepalus, bet ir savo paties gyvybinius rodiklius – genetinius polinkius, kraujospūdį, cukraus, cholesterolio kiekį.

Mindaugas Savickas

grįžti į viršų